Tu sa dočítaťe odpovede na viacero otázok, na ktoré by ste možno radi vedeli odpovede. Ak niečo v témach nie je obsiahnuté, môžete sa pýtať v DISKUSII nižšie. Ak je vaša otázka NALIEHAVÁ, použite prosím MAILový kontakt!

Otázky a odpovede

Prečo názov ChS Spod vŕškov?

 Bývame hneď pod úpätím Malých Karpát, a ešte k tomu neďaleko štvrti "strmé vŕšky", tak práve preto :)

Ako si môžem od Vás zadovážiť králika?

 Kontaktujete ma telefonicky alebo emailom, dohodneme sa na rezervácii a hneď ako bude možný odber mláďatka Vám ho prinesiem buď ja osobne alebo si prídete pre neho na vopred dohodnuté miesto. 

Čo dostanem ku králikovi pri kúpe?

 Ak su u nás kúpite králička, dostanete potrebné informácie na začiatok spísané do brožúrky ( tým pádom si nemusíte kupovať žiadne knižky o králikoch) a krmivo na prvý týždeň (seno plus granulky na ktoré je zvyknutý). Odovzdám Vám aj čestné prehlásenie o 100% zdraví králika. Ak je králiček čistokrvný dostanete aj výpis predkov alebo rodokmeň.

Aká je cena králika?

 Cena sa odvíja od kvality,plemena,sfarbenia, dôvodou predaja a rôznych iných faktorov. Dohodneme sa na nej individuálne. Pri králikoch bez rodokmeňa je cena max. do 17€, pri čistokrvných 20-40 €.

Prečo je lepšie zadovážiť si králika z chovateľskej stanice ako zo zverimixu?

Chovateľ králikov pozná ich pôvod. Stará sa o králiky ako najlepšie vie, dostávajú kvalitné krmivko, na ktoré si postupne zvykajú. Do 7-8 týždňa sú pri svojej maminke, čo znamená, že majú stály prísun materského mlieka, ktoré zabezpečí ich dobrý vývin a zdravie aj do budúcnosti. Pri chovateľovi sú v kontakte s ľudmi, zvykajú si na králičie wc, chodia si pobehať von. U chovateľa si môžete kúpiť aj zvieratká s PP, a potom absolvovať výstavy. Zaručí vám aj pôvod zvieratiek bez PP a môže Vám ukázať rodičov Vášho budúceho miláčika - zakrslého králika.

Naproti tomu zvieratko zo zverimixu býva od veľkých množiteľov králikov, ktorý musia pokryť potreby odberaťelov (zverimixov) a preto ich samičky mávajú mladé často, čo ich oslabuje, nemusia mať kvalitné mliečko, a keď aj majú, až tak im to nepomôže,pretože mláďatká posielajú do obchodov už v 3-5 týždňoch!!! kedy je maličký králik ešte menší ako morčiatko a pre zákazníka príťažlivý, pretoŽe si myslí, že väčší nenarastie a okamžite chce takého "minikrálika" doma. Kúpi mu malú klietku, do ktorej sa ale po 3 mesiacoch už nezmestí a potom nový majiteľ často dá zvieratko preč, pretože nevedel, že zakrslý králik naratsie taký "veľký".

Aké plemená zakrslých králikov chováme, ktoré si od nás môžete odniesť?

Chováme momentálne zakrslé farebné králičky, ktoré majú postavené krátke ušká, s váhou maximálne do 1,5kg, rôznych farieb, bez PP

 a teddy barančeky s výpisom predkov, ktorí majú ovisnuté dlhé ušká, na celom tele dlhú srsť, rôznych farieb, váhu do 1900g (barančeky bývajú o málinko väčšie).

Z našich králikov Vám nevyrastie žiaden obor nad 2kg, ako sa občas stane králičkom zo zverimixov.

Aké plemeno je TEDDY BARAN ?

Teddy baranček nie je oficiálne uznaným plemenom, ale ako sa hovorí, už sa na tom pracuje :) Práve preto sa k tedíkom dáva výpis predkov, ktorý je dôležitý pre budúcnosť plemena.

Toto plemeno je vyšlachtené ako domáci mazlíček, veľmi mierumilovnej povahy s dlhou srsťou. Pôvod má v západnej Európe, rozšírené je v krajinách Nemecko, Rakúsko i Holandsko. Oficiálna skratka plemena (ktorú majú všetky plemená králikov) je ZBTd. Zakrslý baran teddy je úžasným spoločníkom, je vhodný hlavne pre ľudí, ktorý nemajú čas mať psíka. Srsť teddyho je treba pravideľne česať, čo pôsobí pre ľudí veľmi upokojujúco. Teddyho netreba chodiť venčiť, treba mu len nechať priestor pobehať si po izbe, samozrejme bude rád, ak ho pustíte aj na záhradu, ale nevyžaduje to.

Hmotnosť teddyho barana sa pohybuje medzi 1300g - 2000g. Stavba tela je rovnaká ako u zakrslého barana. Dôležitým poznávacím znakom plemena je "KLIN" , ktorý je rozoznateľný po narodení mláďatka. Bez klinu nemôže byt teddy baranom.  Klin je ako kedy trojuholník viditeľnej srsti na chrbte novonarodeniatka, pričom inde srsť nemá. 

Srsť je v dospelosti rovnako dlhá po celom tele,aj na ušiach. 

Je králik vhodný pre alergika?

ÁNO, ak nie ste alergický práve na seno alebo králičiu srsť. Najlepšie je sa dať pred kúpou králika otestovať u alergológa. Ja som tiež alergik. Na seno, slamu, psy,mačky a nespočetne ďalších vecí :) Ale králičky sú buď vonku alebo v inej izbe. A snažím sa mať stále čisto. Králik aj teddy baranček je vhodný aj pre alergikov, treba ho však držať v bezprašnom prostredí na koberčeku a sena doplniť len toľko koľko za deň zje. Na samotnú srsť králika je alergických málo ľudí, problém spočíva skôr v prašnej podstielke a sene. Preto treba seno uskladňovať mimo izby, aby nevyvolávalo nádchu a podobné prejavy. 

Ak Vám neboli zodpovedané všetky otázky o králikoch, môžete sa pýtať prostrednístvom formuláru nižšie a rada odpoviem :)

:)

Vaše príspevky

Re:Re:Re:Re:Doplnková strava

Martina | 26.07.2012

Dakujem za odpoved ...a eše som sa chcela spýtať či mi viete odporučiť niejaký druh vitaminov pre králika ...čítala som o niejaký kvapkach ktoré sa dajú králikovi do napájadla...?

Re:Re:Re:Re:Re:Doplnková strava

Lívia - ChS Spod Vŕškov | 27.07.2012

O výžive píšem aj v článku kŕmenie. Vhodné doplnky stravy do vody sú acidomid K (na okyselenie črevného prostredia a predchádzanie premnoženiu kokcídií), vitamíny Aminvit a Optimin.

Re:Doplnková strava

klaudia | 14.11.2012

jo uz muzes

Zvykanie zajacikov na seba

Jana | 24.07.2012

V oktobri sme kupili 2 zajacikov, no v teraz v juni nam jeden zomrel. Preto sme sa,hlavne kvoli detom, rozhodli dokupit dalsieho. Prvy je kastrovany samcek a tento druhy je samicka. Kedze bola mala a ockovanie prebehlo az teraz v juni plus 2 tyzdne, aby ockovanie zabralo, boli od seba. Samcek vonku vo vybehu a samicka vo vnutri, ako nam to odporucil veterinar. Dnes sme sa ich rozhodli zoznamit a dopadlo to hrozne. Samcek zacal samicku nahanat a hryzt, tak sme ju s kvicanim ako prasiatko rychlo vratili naspat do svojho vybehu. Chcela by som poprosit o radu ako ich na seba priviknut, kedze zajace su spolocenske zvierata. Dakujem

Re:Zvykanie zajacikov na seba

Lívia - ChS Spod Vŕškov | 25.07.2012

Pekný deň prajem,
nemôžete zoznamovať zajačiky na území niektorého z nich. Mne sa osvedčilo priniesť oboch do pre nich neznámeho prostredia. Je napriek tomu zvláštne, že samček útočil na samičku, to nebýva zvykom, práveže samčekovia samičky zvyknú skôr obťažovať, alebo ňuchať. Vyskúšajte to na neznámom mieste pre oboch, najlepšie oboch na vodítkach alebo cez pletivo aby sa nikomu z nich nič nestalo.

Re:Re:Zvykanie zajacikov na seba

Jana | 25.07.2012

Dakujem za rychlu odpoved. Vyskusame, uvidime. Pekny den.

Prechladnutie

Ľubka | 13.07.2012

Dobrý podvečer.
Mám chovného samčeka ktorý je vonku v klietke s výbehom. Má aj búdku s drevenou strieškou. Vždy keď prší celý zmokne. Môže z toho ochorieť, prechladnúť a pod.

Re:Prechladnutie

Lívia | 15.07.2012

Dobry den, urcite zabezpecte, aby kralik nebol na dazdi ked prsi, pretoze kralikom vobec nerobi dobre ak zmoknu, tak isto im nerobi dobre priame slnko. Moze vam na to aj zomriet, co by ste asi nechceli.

Re:Re:Prechladnutie

Ľubka | 16.07.2012

Ďakujem za odpoveď vec je vyriešená. Po zajkovy neprší-upravili sme strechu. Ale keď som mu čistila búdu v bobkách som objavila malé biele červíky. Môže to byť z toho že po ňom pršalo? Mám ho odčerviť alebo to prejde?

Re:Re:Re:Prechladnutie

Lívia - ChS Spod Vŕškov | 17.07.2012

Ak ste v bobkoch objavili cerviky, mohli sa tam dostat aj potom, nie z tela kralika, ale s tymto by som asi zasla skor za veterinarom.

<< 9 | 10 | 11 | 12 | 13 >>

Pridať nový príspevok