Tu sa dočítaťe odpovede na viacero otázok, na ktoré by ste možno radi vedeli odpovede. Ak niečo v témach nie je obsiahnuté, môžete sa pýtať v DISKUSII nižšie. Ak je vaša otázka NALIEHAVÁ, použite prosím MAILový kontakt!

Otázky a odpovede

Prečo názov ChS Spod vŕškov?

 Bývame hneď pod úpätím Malých Karpát, a ešte k tomu neďaleko štvrti "strmé vŕšky", tak práve preto :)

Ako si môžem od Vás zadovážiť králika?

 Kontaktujete ma telefonicky alebo emailom, dohodneme sa na rezervácii a hneď ako bude možný odber mláďatka Vám ho prinesiem buď ja osobne alebo si prídete pre neho na vopred dohodnuté miesto. 

Čo dostanem ku králikovi pri kúpe?

 Ak su u nás kúpite králička, dostanete potrebné informácie na začiatok spísané do brožúrky ( tým pádom si nemusíte kupovať žiadne knižky o králikoch) a krmivo na prvý týždeň (seno plus granulky na ktoré je zvyknutý). Odovzdám Vám aj čestné prehlásenie o 100% zdraví králika. Ak je králiček čistokrvný dostanete aj výpis predkov alebo rodokmeň.

Aká je cena králika?

 Cena sa odvíja od kvality,plemena,sfarbenia, dôvodou predaja a rôznych iných faktorov. Dohodneme sa na nej individuálne. Pri králikoch bez rodokmeňa je cena max. do 17€, pri čistokrvných 20-40 €.

Prečo je lepšie zadovážiť si králika z chovateľskej stanice ako zo zverimixu?

Chovateľ králikov pozná ich pôvod. Stará sa o králiky ako najlepšie vie, dostávajú kvalitné krmivko, na ktoré si postupne zvykajú. Do 7-8 týždňa sú pri svojej maminke, čo znamená, že majú stály prísun materského mlieka, ktoré zabezpečí ich dobrý vývin a zdravie aj do budúcnosti. Pri chovateľovi sú v kontakte s ľudmi, zvykajú si na králičie wc, chodia si pobehať von. U chovateľa si môžete kúpiť aj zvieratká s PP, a potom absolvovať výstavy. Zaručí vám aj pôvod zvieratiek bez PP a môže Vám ukázať rodičov Vášho budúceho miláčika - zakrslého králika.

Naproti tomu zvieratko zo zverimixu býva od veľkých množiteľov králikov, ktorý musia pokryť potreby odberaťelov (zverimixov) a preto ich samičky mávajú mladé často, čo ich oslabuje, nemusia mať kvalitné mliečko, a keď aj majú, až tak im to nepomôže,pretože mláďatká posielajú do obchodov už v 3-5 týždňoch!!! kedy je maličký králik ešte menší ako morčiatko a pre zákazníka príťažlivý, pretoŽe si myslí, že väčší nenarastie a okamžite chce takého "minikrálika" doma. Kúpi mu malú klietku, do ktorej sa ale po 3 mesiacoch už nezmestí a potom nový majiteľ často dá zvieratko preč, pretože nevedel, že zakrslý králik naratsie taký "veľký".

Aké plemená zakrslých králikov chováme, ktoré si od nás môžete odniesť?

Chováme momentálne zakrslé farebné králičky, ktoré majú postavené krátke ušká, s váhou maximálne do 1,5kg, rôznych farieb, bez PP

 a teddy barančeky s výpisom predkov, ktorí majú ovisnuté dlhé ušká, na celom tele dlhú srsť, rôznych farieb, váhu do 1900g (barančeky bývajú o málinko väčšie).

Z našich králikov Vám nevyrastie žiaden obor nad 2kg, ako sa občas stane králičkom zo zverimixov.

Aké plemeno je TEDDY BARAN ?

Teddy baranček nie je oficiálne uznaným plemenom, ale ako sa hovorí, už sa na tom pracuje :) Práve preto sa k tedíkom dáva výpis predkov, ktorý je dôležitý pre budúcnosť plemena.

Toto plemeno je vyšlachtené ako domáci mazlíček, veľmi mierumilovnej povahy s dlhou srsťou. Pôvod má v západnej Európe, rozšírené je v krajinách Nemecko, Rakúsko i Holandsko. Oficiálna skratka plemena (ktorú majú všetky plemená králikov) je ZBTd. Zakrslý baran teddy je úžasným spoločníkom, je vhodný hlavne pre ľudí, ktorý nemajú čas mať psíka. Srsť teddyho je treba pravideľne česať, čo pôsobí pre ľudí veľmi upokojujúco. Teddyho netreba chodiť venčiť, treba mu len nechať priestor pobehať si po izbe, samozrejme bude rád, ak ho pustíte aj na záhradu, ale nevyžaduje to.

Hmotnosť teddyho barana sa pohybuje medzi 1300g - 2000g. Stavba tela je rovnaká ako u zakrslého barana. Dôležitým poznávacím znakom plemena je "KLIN" , ktorý je rozoznateľný po narodení mláďatka. Bez klinu nemôže byt teddy baranom.  Klin je ako kedy trojuholník viditeľnej srsti na chrbte novonarodeniatka, pričom inde srsť nemá. 

Srsť je v dospelosti rovnako dlhá po celom tele,aj na ušiach. 

Je králik vhodný pre alergika?

ÁNO, ak nie ste alergický práve na seno alebo králičiu srsť. Najlepšie je sa dať pred kúpou králika otestovať u alergológa. Ja som tiež alergik. Na seno, slamu, psy,mačky a nespočetne ďalších vecí :) Ale králičky sú buď vonku alebo v inej izbe. A snažím sa mať stále čisto. Králik aj teddy baranček je vhodný aj pre alergikov, treba ho však držať v bezprašnom prostredí na koberčeku a sena doplniť len toľko koľko za deň zje. Na samotnú srsť králika je alergických málo ľudí, problém spočíva skôr v prašnej podstielke a sene. Preto treba seno uskladňovať mimo izby, aby nevyvolávalo nádchu a podobné prejavy. 

Ak Vám neboli zodpovedané všetky otázky o králikoch, môžete sa pýtať prostrednístvom formuláru nižšie a rada odpoviem :)

:)

Vaše príspevky

pomoc

pavlinka | 27.01.2014

Prosím vás dostala som zakrslého zajačika vo veku cca 2 roky dávam mu drievka a nechce hrýzť a teraz sa bojím aby mu ten zub neprerástol!!!!!!! čo mám spraviť ???

Re:pomoc

matko | 17.04.2014

nič on ked chce tak si dá niekedy nemusí vobec ohrýzať dlhší cas.

Skákanie

Denisa | 21.12.2013

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom môjho dvojmesačného teddy králika. Či v klietke alebo vtedy keď ho mám na posteli.. je kľudný,, a zrazu z ničoho nič začne veľmi rýchlo a prudko preskakovať z jedného miesta na druhé... zopakuje to asi 10 krát a je zasa pokojný..občas mi to príde ako keby ho niečo pichlo v packách až tak, že musí odskočiť (napríklad). A neviem, či je to len preto, že je mladý a hrá sa, alebo či mu niečo naozaj je. Ďakujem krásne

Re:Skákanie

Poradca | 08.06.2014

Toto je úplne normálny jav pri mladých králikoch. Nemusíš sa o neho báť.

Prvy kralik

Daniela | 06.12.2013

Dobrý deň, študujem na univerzite a na internáte mi veľmi chýba nejaké zvieratko. Doma už mám rezervovaného zakrslíka, o ktorého sa jeho prvý majiteľ už nechcel starať a chcel ho usmrtiť. Teraz je u veterinára, ktorý ho dáva doporiadku. Keďže je to môj prvý králik, chcem sa opýtať, či si na mňa vôbec niekedy zvykne (už nie je mláďa), či mu nebude prekážať pravidelné cestovanie (asi 3 hodiny) raz za dva týždne, a to že bude mať dve rozdielne klietky (jednu doma a jednu na intráku). A tiež ako často králik vykonáva potrebu, resp. či vydrží v prenosnej taške tú cestu bez toho, aby ju pošpinil. Za odpoveď vopred ďakujem.

Re:Prvy kralik

JA | 08.06.2014

Bude to ťahšie ako s mláďatkom ale určite keď sa mu budeš venovať si ta neba zvykne. A to s tou potrebou neviem.

Ruja

Jana | 01.12.2013

Ahojte.mam samicku zakrsleho zajacika a bude mat 9 mesiacov.jeden veterinar nam povedal ze je to samec druhy ze je to samicka.ja teda neviem ale preco pisem...posledny tyzden je strasne cudna...doteraz cikala do zachodika,bobky robila hocikde v klietke..ale za posledne 2 tyzdne cika kade tade vcera 2 x ked bola vypustena sa vycikala na koberec,pred tyzdnom bola dost agresivna aj po mne skocila packami a zavrcala...ked je vonku z klietky obieha okolo manzelovych noh robi osmicky vrti chvostikom a straca pri tom bobky....viem ze to asi ruja ale robia to samce alebo samicky a dokedy to bude trvat?vobec netusim co to mame doma doteraz bolo vsetko ok....dakujem moc za odpoved....

Re:Ruja

Martina | 10.12.2013

ahoj...mne sa stalo to iste že jedni mi povedali že je to samička a druhí že je to samec ...nakoniec z toho vysvitlo že je to samec a začal si robiť presne to isté cikal kde sa dalo a kakal všade len nie do klietky ...takže máš sa na čo tešiť :) ..mne aj ocikáva steny do pol metrovej výšky ..takže asi tak ...čítala som že jediné čo na to pomôže aby samce toľko neznačkovali je kastrácia ...

zošedivenie vnúta oka

Alexandra | 16.11.2013

Dobrý deň, mám už niekoľkého králika, je dlhosrtý, vždy čulý a poslušný, včera som si všimla že na jednom oku sa mu ako keby vnútro zafarbilo na šedo a dnes aj druhé oko. Je to niečo vážne alebo je to normálne. Ďakujem za odpoveď

Re:zošedivenie vnúta oka

Livia | 26.11.2013

Dobry den, treba sa obratit na veterinara lebo ked ide o zakal moze zajko nakoniec aj oslepnut

<< 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>

Pridať nový príspevok