Kŕmenie

 

Strava je pre králika veľmi dôležitá,ak ho nezvykáte na nové krmivo pomaly,môže mu to veľmi ublížiť. Má iné tráviace ústrojenstvo ako ľudia, musí mať neustály prísun vlákniny (seno) a vody. Zlé stravovanie spôsobuje aj kokcidiózu, ktorá je pre králika smrteľná, ak sa nelieči zavčasu. Príznakom kokcidiózy môže byť hnačka, zápcha, nechutenstvo, malátnosť. Na človeka nie je prenosná.

 

Po odstavení králička   

    - do 12  týždňa dávajte len  kvalitné seno a slamu, granule na ktoré boli zvyknutý a postupne primiešavajte k týmto granulám tie, ktoré budete podávať vy. Na zmeny jedálničku zvykajte králika pomaly. K týmto granulám môžete podávať vitamínové prípravky Amivit a Optimin. Odporúčam dávať prípravok Acidomid na okyslenie vody (proti bakteriálnym a plesňovým chorobám, na ktoré sú králiky náchylné), alebo miesto neho pár kvapiek jablkového octu

    -  do 6. mesiacov života králička by ste mali podávať len granule určené pre mláďatká králikov, väčšinou označené ako Junior, alebo Kids

    - SENO nedávajte na zem, najlepšie je kúpiť na neho jasličky, ktoré zavesíte na klietku. Ja miešam seno s domácou sušenou mätou, ktorá veľmi chutí, netreba to však preháňať.

    - nedávajte do 14 týždňa zelené kŕmenie, len malý kúsok mrkvy večer každý druhý deň, na sú už u nás zvyknutí

 

 Aké zelené krmivo nepodávajte:   

    - nedávajte kapustu, kaleráb a strukoviny, pretože nafukujú

    - nedávajte zaparené zelené krmivo ( preto odporúčam radšej domáce, lebo nikdy neviete ako bolo to z obchodu skladované)

    - nedávajte zelenú trávu, ktorú nepoznáte, ani žiadnu pokosenú ( len čerstvo natrhanú, nie od cesty, najskôr umyť a nechať preschnúť)

    - nedávajte vnať z mrkvy, kalerábu atd. ktorú kúpíte v obchodoch, môže byť striekaná. Z obchodu len koreňovú zeleninu. Ak sa aj tak rozhodnete králičkovi vňate z obchod podať, určite ich najskôr dôkladne umyte, nechajte oschnúť a potom podajte

    - nedávajte zelené krmivo z miest, kde sa vyskytujú iné domáce zvieratá ( psy)

    - nedávajte vetvičky z lesa, ktoré zoberiete zo zeme alebo ich natrháte do výšky 1,20 m. Hrozí, že by mohli byť infikované (myxomatóza atď.).

 

Čím králičkovi prilepšiť od 14. týždňa veku:

    - mrkva - oškrabaná, alebo aspoň umytá - pravidelne, cca 3x týždenne, alebo denne skutočne malý kúsok (večer)

    - trochu ovsených vločiek

    - olúpanú kukuricu - kúsok

    - vetvičky vŕby

    - vetvičky smreku

    - listy malinovníku(nestriekané), v zime sušené

    - listí z ostružiníku (nestriekané), v zime sušené

    - hrsť trávy zo záhrady ( pozor na hnojenú, striekanú)

    - hrsť vňate z mrkvy

    - púpavu, skorocel

    - vetvičky z jablone a z hruŠky (aj s kôrou) - bez listov (nedávajte vetvičky z kôstkovíc !!! t.j.čerešne,marhule, višne, slivky,broskyne... )

    - tvrdý chlieb radšej nedávajte kvôli kvasniciam. Keď tak malý kúsok a len čierny slnečnicový. Musíte ho niekoľko dní úplne usušiť na radiátore NIE ČERSTVÝ.

    - môžete si nasušiť na zimu zeleninu, ďatelinu, ovocie, všetky sušené trávy podávať až po 6-týždňovom odstátí

     -môžete prilepšiť aj inými pochutinami, ale pamätajte, že všetko len v malom množstve - najprv na skúšku.

 
Čím kŕmiť neskôr, po 6. mesiaci 
 

Farebné kŕmne zmesy z obchodu pre zvieratká (so slnečnicou, kukuricou,hrachom,obilím atd) nie sú to najlepšie riešenie, králiček môže tlstnúť. Ak tieto zmesy dávate, pravidelne ho vážte. Snažte sa vyberať zmesy ktoré nemajú viac ako 3% tuku. Najlepšie je aby obsahovalo 18% a viac vlákniny, do 1% vápniku a bolo vo forme peletiek, aby králik spapal všetko, čím sa zabezpečí dostatočný prísun vitamínov, minerálov a vlákniny. Niektoré králičky sú totiž dosť prieberčivé a vyberajú len to, čo im chutí.

Dávkovanie : Podľa návodu na obale, kým je králiček ešte malý, kŕmi sa 2-3x denne, dokopy asi dve polievkové lyžice. Neskôr prejdeme na kŕmenie len ráno a večer podľa kŕmneho návodu ( 50-80g / deň). Ráno najlepšie suché krmivo a večer aj zeleninku a ovocie. Opäť pripomínam, seno a voda k dispozícii po celý deň.

 

 (Ja som kŕmila zatiaľ s týmito krmivami, ktoré odporúčam : OVATOR - namiešaná zmes z Kombikanin,Multikanin, Solikanin, Basis, Versele Laga – Cuni pro Cuni Nature, JR Farm – Grainless complete, Beaphar Xtravital Care+ ,Mucki – QP3, Genesis Rabbit Alfalfa ). Skladujte ich tak aby nestratili vôňu, čiže v uzatvárateľnom obale alebo nádobe.

Momentálne kŕmim s krmivom pre zakrslé králiky od Brekel.

  

 

Od 3. Týždňa do 6. Mesiacov je najlepšie kŕmiť krmivom Cuni junior nature od Versele laga, Beaphar Care+ Rabbit Junior  a od Vitakraft MENU for kids:

  

 V obchode bežne nie je dostupné krmivo od Berkel alebo Ovator pre mláďatká, ktorými kŕmim, preto každé mláďatko, ktoré od nás odchádza do nového domova dostane so sebou balíček krmiva, ktorým budete kŕmiť prvé dni. Postupne do neho budete zamiešavať nové Vami kúpené krmivko pre juniorov až úplne asi po 2 týždňoch prejdete na nové krmivo. 

Ovocie

-         Síce je ovocie zdravé a plné vitamínov, ale podávajte vždy len malý kúsok,lebo obsahuje veľa cukru. Vhodné je takmer všetko ovocie, ale nie exotické! . Ja dávam kúsok jabĺčka, hrušky alebo jahody, maliny, banán, ananás, Červený melón, sušené hrozienka a banániky.

Zelenina

-         Podávame podľa chuti, max dve hrste denne (asi 15Og) dospelému králičkovi (postupne pridávame od 14. týždňa a na túto gramáž sa dostaneme do 6. mesiaca)

-         Nedávame tieto druhy zeleniny : cibula, cesnak,  zemiaky, pór, rebarbora, feferónky, STRUKOVINY (hrach, fazula,šošovica)

    

NEPODÁVAME mlieko ani výrobky, ktoré obsahujú mlieko, med, piškóty, čipsy, keksíky, orechy, čokoládu, káv ( u králika môžu vybvolať zažívacie ťažkosti alebo z nich može veľmi stučnieť)

Neprekrmovať:   

-         Ako náhle králik váži viac ako by mal (podľa druhu, 1,5kg až 2kg), treba mu naordinovať diétu,  podávajte len vodu a kvalitné seno, mrkvu, trochu ovsa, pokiaľ neschudne - granule určite nie, max 2x týždenne.

-         Za hociktorých okolností musí mať k dispozícii VODU a SENO, každý deň, inak sa mu môže poškodiť trávenie ( diéta nesmie prebiehať ako u ľudí, že mu dáte deň len o vode)

Voda   

    - králičkovi dávajte dostatok tekutín - stále v napájačke

    - misku s vodou nepoužívajte, vodu králiček znečistí a viac mu potom hrozia choroby

    - do vody môžete primiešavať vitamíny rozpustné vo vode určené pre králikov (Rodvitol) alebo prípravky na zlepšenie črevnej mikroflóry, na ktorú sú králici často citliví (prípravok Acidomid (10 ml/liter vody)

 

Jedálniček našich králikov ( približne, každý má rád niečo iné):

Ráno a večer dostanú do misky granulky Berkel, ráno o niečo viac ako večer (dokopy 45g,t.j. 30g na 1kg váhy podľa návodu na dávkovanie) , k tomu hrsť sena.

Večer dostávajú aj zeleninku a ovocie,aké majú radi, buď mrkvu,alebo jabĺčka,sušené hrozienko,banánik, pár listov sušenej púpavy alebo mäty na zažívanie. Vymením im vodu, ktorú raz za týždeň doplním o vitamíny. 

Granulované krmivo striedam asi každého pól roka, najbližšie mám naplánované Versele laga, Cuni Nature Re-balance.

 

Autor: Lívia Rodáková, 7.7.2011