Základné info

Kto je vlastne zdrobnený králik? Ako k nám prišiel? Z čoho pochádza? 

Zajac poľný je síce príbuzným zdrobneného králika domáceho,ale bližším príbuzným môžeme nazvať už viac-podobajúceho sa králika divého.

 

 

 

 

Králik domáci je vlastne domestikovaná forma európskeho králika divého (Oryctolagus cuniculus - obrázok vpravo).Chová sa ako úžitkové zviera na mäso a kožušinu alebo ako domáci spoločník.Králiky sa na rozdiel od zajacov rodia bez kožušiny a so zlepenými očkami. Zatiaľ čo malé zajace vychádzajú z brlohu už ako 2 až 3 dňové, králiky ostávajú až 2 týždne v nore.

V súčasnosti je uznaných asi 100 plemien králikov domácich (65 základných, zvyšok sú rexovia a zdrobnené plemená). Plemená sa delia podľa telesného rámca (veľké, stredné, malé, zdrobnené- pozn. viac o plemenách v sekcii plemená zakrslých králikov), podľa úžitkovosti (mäsové, kožušinové, hobby), podľa štruktúry srsti (krátkosrsté, dlhosrsté) alebo podľa teritoriálneho rozšírenia, tzn. podľa toho, kde boli vyšľachtené.

(wikipedia.sk)

 

Králik nepatrí narozdiel od škrečkov a morčiat medzi hlodavce. Rozdiel je na prvý pohľad nebadateľný,ale je v tom,že králiky majú na hornej čeľusti dva rady zubov(viz.obrázok naľavo). Hneď za tzv. hlodákmi sa nachádzajú ďalšie dva zuby. Týmto sa zaradzuje do samostatného radu : Dvojitozubce a čeľade: Zajacovité.

Postupným šlachtením sa z inak pomerne veľkého králika divého vyvinul pomerne malý zdrobnený králik. Zdrobnené králiky dosahujú väčšinou váhu od 1kg do 2kg. 

Napriek predstave, že králik sa podobne ako škrečok dožije 2-3 roky, dožíva sa často až 8 alebo 10 rokov. Táto predstava krátkovekosti je spojená s tým, že v prírode často králiky zomierajú skôr na ľahko prenosné choroby - mor, myxomatózu alebo kokcidiózu. Doma však pri riadnej starostlivosti a očkovaní sa môže králik dožiť veľmi pekného veku. 

 

Za obrázky ďakujem: https://www.hiltonpond.org/thisweek030408.htmlhttps://archive.fieldmuseum.org/tanzania/species.asp?ID=61https://www.elwinsnaturephotography.nl/image-galleries/animals/mammals.html