Zdravie a choroby králikov

 Čo by mohlo králikovi ublížiť

    -    SLNKO a TEPLO : králikovi vyhovuje teplota do 25 stupňov, keď ho zabudnete na slnku, rýchlo sa prehreje a už mu nemusí pomôcť ani veterinár. Rýchlou pomocou je chladenie handrou plnou ľadu. Keď králika nechávate vo vonkajšom výbehu, dbajte na to, aby mal stále k dispozícii tieň, kde sa môže schovať. Nemýľme si všat slnko so svetlom, svetlo králik k životu potrebuje.

    -    NEDOSTATOK VODY : vodu na pitie musí mať králik stále k dispozícii. 

    -    KÚPANIE : králika nekúpeme, srsť má príliš hustú na to aby mu sama vyschla. Môže prechladnúť a uhynúť. Tak isto nesmie zmoknúť vonku. Kúpeme iba v prípade silného znečistenia srsti ( napr. olejom) a hneď vyfénujeme na nízkej teplote a slabom fúkaní. (Králik sa sám umýva a stará o svoju srsť)

    -    PRIEVAN : klietku neumiestňujeme v prievane.

    -    príliš veľa šťavnatého krmiva

    -    nekvalitné krmivo ( hniloba,pleseň,zaparenie...)

 

Očkovanie

-         Veterinári očkujú väčšinou kombinovanou vakcínou proti moru a myxomatóze (Pestorin Mormyx)

-      Očkuje sa 2x ročne proti moru a myxomatóze, čo sú veľmi nebezpečné choroby, nie sú prenosné na človeka ale králik môže zomrieť do pár dní, 

-       po odstavení mláďaťa: po 10. týždni dajte králíčka očkovať proti moru a myxomatóze ( tieto choroby sú bohužiaľ prenášané komármi,takže každý králik je nimi ohrozený), pokial od nás neodišiel už zaočkovaný. Za mesiac sa pre zvýšenie účinnosti vakcíny dáva preočkovať. Potom stačí raz za pól roka.

 

Pazúriky

    -    strihajte raz za pól roka, 

    -    treba dávať pozor, aby ste pri strihaní nezasiahli do žilky, ktorá je v pazúriku, ak cez pazúr pozriete do svetla,malo by ju byť jasne vidieť,

    -    na prednej labke má králik 5 pazúrikov a na zadnej len 4. Netreba prehliadnuť práve ten piaty na predných labkách.

 

Srsť a koža

    -    dlhosrstým králikom je potrebné srsť opatrne prečesávať, je možné ju aj ostrihať, ak prekáža, srsť znova dorastie. Ja svojim králikom srsť nestrihám, len odspodu labiek a okolo zadočku pre lepšiu hygienu. Srsť sa teddym zvykne zamotať aj do guličiek, tieto treba odstrihnúť, aby si ich králik nekúsal a neupchali sa mu nimi črevá. 

    -    krátkosrstým králikom srsť môžeme česať hlavne v období výmeny srsti ( 2x ročne ako u psíkov) a pomôcť mu tak zbaviť sa starej srsti.

    -    niekedy sa v srsti vyskytnú roztoče vo väčšom množstve ako je normálne, králik sa potom škriabe, najmä za ušami a môže si spôsobiť zranenia. Ja používam v takom prípade sprej na roztoče, vši a iné parazity určený pre hlodavce ( NEPOUŽÍVAME prípravky pre PSY,MAČKYa iné zvery, pretože pre králika sú jedovaté!)

    -    ak máme podozrenie na kožnú chorobu, treba sa obrátiť na veterinára, ktorý nám ponúkne rôzne roztoky a maste, ktorými sa potom koža umýva a krémuje.

    -    uši pravideľne kontrolujeme, či nie sú špinavé, ak áno,pravdepodobne je to príznak kožnej choroby alebo ušnej infekcie

Zdravý nos bez výtoku.

 

 

 

 

Zuby

    -    králičky majú hlodáky ( predné veľké zuby), ktorými ohlodávajú konáriky, a vlastne všetku potravu. Ak nemajú dostatok tvrdej potravy, môžu začať zúbky prerastať a spôsobovať problémy s príjmaním potravy. Za normálnych okolností zúbky samovoľne nevytŕčajú z papuľky. Ak králik konzumuje seno a ohlodáva drevo, problém by nemal nastať. ( Naša Stellka dokonca seno neľúbi, a zúbky jej aj tak neprerastajú. Dostáva granulky, ktoré zabezpečia obrusovanie hlodákov.)

 

 

 

 

 

 

 

 

Po operácii a zdravotných problémoch

    -    Králik nemôže prestať jesť, aj keď mu nechutí, pretože by sa mu mohlo vážne poškodiť trávenie, preto je dôležité, aby aj po operácii aj akýchkoľvek iných problémoch začal čím skôr jesť,

    -    na rozjedenie je dobré dávať rozmočenú potravu pomocou injekčnej striekačky do papuľky tak, že ju vložíte medzi predné hlodáky a zadné zúbky. Potravou sa rozumejú granule, ovsenné vločky ( s tými mám najlepšie skúsenosti) alebo už pripravená zmes kúpená v obchode ( tekuté seno a pod. ).

    -    Ak králik aj tak odmieta prehltnúť potravu, miesto vody ju skúsime zmiešať s ovocnou šťavou (pomarančová, ananásová), ktorá nemá pridaný cukor a nie je z koncentrátu.

    -    Ďalej môžme skúsiť podať omyté púpavové listy, čerstvú bazalku alebo iné chutné bylinky, nie však príliš veľa, hlavne keď na ne nie je králik zvyknutý.

    -    injekčnou strikačkou do papuľky podávame aj vodu, aspoň 10ml dva krát denne, ak nevidíme králika samého piť ( ak odmieta aj vodu, primiešame pár kvapiek ananásového džúsu, zaručene neodmietne).

 

Choroby

Najčastejšie vyskytujúcimi chorobami u zakrslých králikov sú ( samozrejme,ako u ľudí, môžu sa vyskytnúť aj iné, záleží od prostredia a iných podmienok) :
 

Kokcidióza

https://www.chovatel-online.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=19&Itemid=22

Veľmi dobre je napísaný aj tento článok o kokcidióze : https://www.kralici.cz/pages.asp?f=kokcidioza

Proti kokcidióze naša chovná stnanica preliečuje mláďatá v 8. týždni Sulfacoxom T a akonáhle sa vyskytnú príznaky. Príznaky sú zmeny správania králička, a to hlavne malátnosť, nechutenstvo, hnačka, niekedy dokonca i zápcha. Kokcidiózu možno zistiť rozborom bobkov, ktoré nazbierame od králika z viacerých dní a odnesieme veterinárovi.

Proti kokcidióze je najlepšia prevencia, ktorá pozostáva z pridávania octu (jablčného) do vody pár dní do mesiaca. Dávkuje sa asi jedna lyžica na liter vody. Na okyselenie vody existuje aj prípravok Acidomid K, ktorý sa bežne v chovoch pridáva do vody. Zlepšuje sa tak črevná mikroflóra, v kyslom prostredí sa kokcídie zbytočne nepremnožujú. Acidomid ale nie je liek, je to len prevencia! Kokcídie sa normálne nachádzajú v tráviacom trakte králika, nebezpečné sú až po ich premnožení, ktoré môže byť spôsobené nevhodnou stravou (napr. príliš veľa zelenej stravy, podávanie sparenej trávy a pod., viz. sekcia KŔMENIE, či nedostatočnou hygienou klietky).

Hnačka

Králici za normálnych okolností vylučujú aj mäkkšie bobky, tie nepovažujeme za hnačku, pokial sú vylučované aj tvrdé bobky. Hnačka je veľmi nebezpečná kvôli okamžitej strate minerálov a iných stopových prvkov z tela. Hneď treba nasadiť diétu o sene a vode. Ak hnačka pretrváva viac ako 2 dni, treba vyhľadať veterinára.

Zápcha

Prejav zápchy je taký, že králik sa behom celého dňa vôbec nevyprázdňuje ( normálne je v záchodíku kôpka bobkov).Zápcha môže byť spôsobená nevhodnou stravou, alebo tým, že králik zožerie niečo, čo nie je jedlé ( umelá hmota zo záchodíku, káblov, chlpy, koberce a iné široké spektrum látok vyskytujúcich sa v jeho okolí). Treba zvýšiť prísun vlákniny, jemne masírovať bruško 2x denne a zabezpečiť pohyb za každých okolností. Aj keby ste sami mali králika naháňať po izbe. Ak problémy pretrvávajú, opäť vyhľadať veretinára.

Nádcha

Nádchu spoznáte podľa výtoku z nosa. Býva spôsobená alergiami, vírusmi i prachom, preto je lepšie vyhľadať veterinára aby určil pôvod. 

Zápal očí

Slzenie, výtok z očí, omyte králičkovi okolie očí borovou vodou, odvarom z harmančeka a odstránte prašné seno alebo podstielku. Treba zabezpečiť bezprašné prostredie a v prípade dlhosrstých plemien ostrániť srsť z očí a ak sa to nezlepší do pár dní, použiť Ophtalmo Septonex alebo vyhľadať veterinára. 

Mor

Králičiemu moru sa predchádza pravidelným očkovaním. Očkuje sa raz za pól roka.V podstate na neho neexistuje žiadna účinná liečba, iba prevencia očkovaním. 
 

Myxomatóza

Podobne ako proti moru sa proti nej bojuje jedine očkovaním.
 

Ušný svrab

Chrasty v ušiach potierame olejom, v horšom štádiu vyhľadáme veterinára, ktorý predpíše liečbu.
 

Autor: Lívia Rodáková, 5.7.2011