Ako sa zahrať s králikom

"Kaninhop"

U nás možno tento šport s králikmi nazvať "Králičí hop". V zahraničí je to už celkom populárny šport podobný psiemu agility. Králik pri ňom skáče cez radu prekážok rôznych obtiažností. Skáče sa za doprovodu človeka, ktorý králička drží na vodítku. Ukážku poskytnem zo servera Youtube:

Na videu možno vidieť aj postup,akým sa králik učí zdolávať prekážky, najskôr od celkom maličkých až po tie náročnejšie. Skúsené králiky zvládnu skákať aj bez postrojčeka, resp. je to tímová práca a keď vznikne dôverujúci si tím, môžeme králika zobrať trénovať aj bez vodítka. 

Je to šport pre všetkých králikov od zakrslých po veľké plemená. Nevyhne sa žiadnemu okrem veľkých lenivcov :) Hodí sa najmä pre králiky aktívnejšie.

Pri skúšaní je možné použiť akékoľvek prekážky, musia však byť pre králika bezpečné. Zo začiatku majú niekedy králiky tendenciu na prekážky vyskakovať, preto by mali byť pevnejšieho rázu a nie šmykľavé. Naopak, ak nemáte k dispozícii pevné prekážky, potom stavajte veľmi ľahké prekážky.Môžete použiť balíčky hygienockých vreckoviek, tehličky, krabice a podobne. Králika motivujeme jeho obľúbenou maškrtou. Ak skočí dobre, vždy treba veľa chváliť a mal by dostať aj kúsok z maškrtky.

 

Trénované králiky zvládnu aj naozaj obtiažne prekážky:

 

Trénovanie mysle králika

Učte králika rozoznávať objekty. Predložte mu napríklad 3 misky, každú inej farby, a do jednej z nich dajte dobrotu. Vždy do tej istej farby. Nasledujúci deň mu predložte tie isté misky a môžete pozorovať, či sa vydá k miske tej istej farby, v ktorej včera našiel dobrotu.

 

Tak isto môžete králikovi postaviť bludisko,na ktorého konci nájde maškrtu. Uvidíte ako chytro bude bludisko zdolávať. Najlepšie sa stavia z krabíc, prípadne kníh. 

 

Z vetvičiek môžete upliesť guličku, do ktorej schováte sladkosti a králiček postupne zistí, ako sladkosti dostať von. Buď budú vypadávať postupne pri gúľaní alebo si doslova prehryzie cestu až k nim:)

 

Králičie posilňovanie

Aby si králik precvičil celé malé telíčko, nemusí práve dvíhať činky v posilňovni. Stači, ak mu na vetvičku napicháte kúsky mrkvy, jabĺčka, alebo niečoho, čo má rád a vetviču zavesíte tak, aby na ňu dosiahol len ak sa postaví na zadné nohy. Je veľmi milé sledovať ako sa vie králik vynájsť pri dosahovaní dobrôt.