Ak si chcete zaobstarať králika

V prvom rade odporúčam pozrieť si informácie o králičkoch, starostlivosti o nich, zaobchádzaní s nimi, potrebným vybavením a pod. Informácie nájdete aj na našej stránke TU.
Treba dôsledne zvážiť, či na zajka budete mat dostatok času, priestoru a či v rodine nie sú problémy s alergiami. Je to živý tvor, ktorý sa nedá len tak odložiť preč, treba mu venovať každodennú pozornosť, ak chcete z neho domáceho miláčika. Ak chodievate na dovolenky, je dobré aby ste mali niekoho, kto sa o neho postará počas vašej neprítomnosti.

Ak ste zvážili všetky pre a proti, a nakoniec ste sa rozhodli králika, alebo barančeka si zaobstarať, mali by ste si vybrať plemeno, alebo veľkosť králička, akú by ste chceli. Existujú zdrobnené, malé, stredné a veľké plemená. Každé z nich možno ochočiť, ak sa im od malička venuje. My Vám môžeme ponúknuť  zdrobnené barančeky teddy - niekedy mláďatká, niekedy uvoĺníme k predaju aj dospelé.

Povaha skôr záleží od jednotlivca a od výchovy u chovateľa. U nás si môžete vybrať z dlhosrstých huňatých teddy baranov

Ďalej nasleduje výber pohlavia. Záleží, či chcete chovať jedného, alebo dvoch králikov (odporúčam dvoch do 120cm klietky, najlepšia varianta vzhľadom na to, že králik je veľmi socialozované zvieratko a vyžaduje spoločnosť a pozornosť). O možnej kombinácii králičkov v pároch si prečítajte TU

Ak vyberáte len jedného králika, je v podstate jedno, či je to samček alebo samička, obe pohlavia sú veľmi prítulné, obe majú výhody i nevýhody, ktoré sa týkaju predovšetkým králičej puberty (králik je veľmi šantivý, drzý, bordelár, toto obdobie trvá asi od 3 mesiaca do pol roka) alebo ruje. Samičky mávajú niekedy falošnú graviditu, kedy sa správajú inak a nevrlo, samčekovia mávajú obdobie "pytačiek", keď zase skôr obťažujú neustálym vábením svojich majiteľov. Oba problémy veľmi jednoducho rieši kastrácia, ktorá sa odporúča pre králiky - domácich maznáčikov. Po kastrovaní sa zajkovia dožívajú aj o 3-4 roky viac ako nekastrovaní. Samičky v neskoršom veku mávajú problém s vnútorným krvácaním práve kvôli maternici. Samčekovia sú po kastrácii omnoho pokojnejší, ideálny mazlíčkovia.

 

Ak už máte vybraté, aký druh králička chcete, a náhodou sa taký nachádzajú aj v našej chovnej staničke, pozrite sa do sekcie Králiky v ponuke a vyberte si konkrétneho jedinca, podĺa toho, ako sa Vám páči, alebo si prídite vybrať ku nám. Ak si vyberiete na internetovej stránke, kontaktujte ma telefonicky, alebo na mail, kde určite napíšte meno králička, o aké informácie o ňom máte záujem, či chcete králička rezervovať a odkiaľ ste, aby sme sa vedeli dohodnúť na doprave. Ak nemáte vybratého konkrétneho králička, môžem Vám na základe požiadaviek niektorého odporučiť podľa môjho najlepšieho vedomia a svedomia.

Mláďatká odstavujem v 7-8 týždni od narodenia, kedy sú pripravené odísť do nového domova. Vtedy sa dohodneme na vyzdvihnutí, alebo spôsobe dovozu, a je možné okamžite si králička nasťahovať domov.