Bývanie

 

Vonku

Zakrlslých králikov je možné držať dokonca aj celoročne vonku, ale len po zaistení určitých opatrení.

Platí pravidlo, že králik si zvyká na premiestnenie z vnútra von asi 14 dní ( myslím teplotnú nestálosť), preto s týmto môžeme „experimentovať“ najlepšie len v jarnom a letnom období, aby mal králik dosť času si zvyknúť na zmeny. Nedávajte králika,ktorý je zvyknutý byť vnútri von,ak je už jeseň alebo nedajbože v zime!

 

Králikáreň

Králikáreň musí byť dostatočne zateplená, napríklad polystyténom, ktorý je najlepšie zabudovať medzi dve vrstvy dreva, lepenky a pod., aby nebol vystavený vplyvom počasia ani králikovi na obhrýzanie. Zároveň, aby králikom od zeme neomŕzali labky, je dobré vystlať králikáreň dostatočnou vrstvou slamy, ktorú treba pravidelne meniť. Dvierka, na ktorých je iba pletivo je dobré tiež utesniť, napríklad plexisklom, do ktorého vyrežeme len otvory na dýchanie ( zhruba 4-5 otvorov o priemere 2-3cm).  Strecha musí byť samozrejme nepremokavá, alebo musí byť králikáreň pod prístreškom.  V lete je zase mať králikáreň dobre odvetranú, nie však v prievane.  Pletivo na dvierkach zabezpečíme sieťkou proti hmyzu, pretože komáre môžu byť roznášačmi králičích chorôb.

 

Napriek tomu, že je králiček umiestnený vonku, mal by byť každý deň v kontakte z človekom aspoň na pár hodín, aby sa netrápil. Takto chovanému králikovi je vhodné zabezpečiť spoločnosť iného králika.

Vhodné a nevodné kombinácie v spoločnej klietke:

Samička – samička

Táto kombinácia sa javí najvohdnejšia, ak ide o matku s dcérou. Tieto dve samičky majú jasne stanovenú hierarchiu a neprebiehajú medzi nimi boje o postavenie.

Ak ide o dve cudzie samičky, je možné ich držať spolu len ak sa od prvého momentu znesú, inak ich držať preventívne oddelene.

Samček – samček

Dvoch samčekov je absolútne nevhodné držať spolu, pretože sú na seba agresívni. Je to možné, ak sú obaja v skoršom veku kastrovaní. Vtedy sa v nich hormóny príliš neozývajú.

Samička – samček

Ľuďom sa toto zdá najvhodnejšia kombinácia, opak je však pravdou. Ak nie je samček kastrovaný, bude samičku neustále obťažovať a to už nehovorím ani o tom, že samička môže mať takmer každý mesiac nový vrh mladých, pokyaľ ju samček nakryje. Čiže ak túto kombináciu, jedine kastrovaného samčeka. Ak ju však bude naháňať aj napriek týmto opatreniam, opäť je ich vhodnejšie držať oddelene.

 

Výbehy    

Je možné mať králička vo výbehu na jar, leto a jeseň, ale treba mu zaistiť bezpečie, najlepšie je mať výbeh so strieškou, ktorá chráni pred slnkom a dažďom a na podlahe pletivo ,aby sa králik nepodhrabal von ( veľmi radi hrabú do zeme) a aby sa k nemu nepodhrabala kuna alebo nedostala mačka . Nezabúdajte na vodu a jedlo i vo výbehu. Príliš veľa spasenej trávy tiež môže králikovy ublížiť. Takýto výbeh môžeme nazvať aj voliéra pre králiky. Ak sa skombinuje s králikárňou umiestnenou vo voliére, je to ideálne riešenie, zdravé pre králičky.

Ako by mohol vyzerať "králičí raj" na zemi si pozrieť môžete tu : https://www.sweetrabbits.de/gehege-tanja.pdf

 

Vnútri

    Vnútri je viac možností, ako zabývať králička. Sú to intelogentné zvieratká, síce im trvá troška dlhšie pochopiť, čo od nich chcete (psy sa učia rýchlejšie) a neplatí na ne trestanie, iba pozitívna motivácia (zvýšenie hlasu,ak robí niečo zle je ale samozrejmosť,inak nebude vedieť,že robí zle). Preto je možné naučiť ich aby boli v podstate navoľno v byte, kde im poskytnete len ich vlastný kút miestnosti, kde budú mať wc, misky s jedlom a vodou,prípadne nejaký pelíšok, alebo ich môžete mať v priestrannej klietke a púšťať králička denne pobehať si,alebo mu zariadite kút v izbe tak, že na podlahu dáte napríklad lino alebo koberec,ohradíte dostatočne vysokou ohrádkou a zariadite tak ako klietku. Možností je veľa, závisí na Vás ako sa rozhodnete.

    Ak však bude králik navoľno, niektoré majú tendenciu okusávať čo im príde pod zuby, čiže treba dať káble do rúrok, nábytok pokyaľ možno iný ako drevený i ich dosahu,alebo ho tiež chrániť oblepením fóliami a podobne. Ak zabezpečíte dostatok hračiek na okusávanie, tento problém sa nemusí ani vyskytnúť. 

    Príklady ako môže vyzerať príbytok pre králička : 

Tiež by sme mali dodržiavať určité pravidlá umiestnenia klietky, voliérky:   

- nedávajte králička na miesto, kde je v domácnosti veľký pohyb,

- nedávajte ho tam, kde svieti celý deň slnko,

- nedávajte ho do prievanu,

- nedávajte ho do spálne, lebo v noci niektorí hrabú a budil by Vás (moja Stellka však celú noc prespí, záleží od jednotlivca)

 

Ak je to možné, snažte sa mu čo najmenej zasahovať do klietky počas jeho prítomnosti ( králik má zmysel pre svoje teritórium), ak chcete vyčistiť klietku, otvorte mu dvierka a počkajte kým sám vyskočí.

Snažte sa ho zdvíhať čo najmenej, ak Vás má rád, aj sám za vami vyskočí na posteľ či gauč. Králiky nemajú radi časté zdvíhanie a prenášanie. Hladkanie však milujú, aj sami prídu aby ste ich pohladkali.

 

Ak ho chcete nechať celý deň voľne behať po byte, je fajn ak sa naučí chodiť na WC alebo aspoň vykonávať potrebu do klietky. Zo začiatku ho nenechajte voľne behať po byte. Učte ho tak, že vždy ako sa vykaká, zoberte bobku aj králička ,dajte mu ho oňuchať a posaďte ho do záchodíka. Bobku tam aj nechajte. Alebo ho pustite na 10min pobehať, potom na 5 min do klietky, kde počkáte kým sa vykaká, zase ho pustíte, za 10 min ho zase preventívne zatvoríte kým sa vykaká atd. Vydržte a vyplatí sa Vám to. Potom budete mať poriadneho králička, ktorý bude sám chodiť na WC a nebudete musieť po ňom 3x denne upratovať, aj keď bude behať po izbe. Chce to len pár dní trpezlivosti.

 

Tip: Ak sa niekam vyciká, dobre sa to čistí s octom, alebo octovou vodou. Vraj sa dá aj s kyselinou citrónovou, ktorá nesmrdí ako ocot, ale s tou som ešte neskúšala. Takto je dobré vyčistit raz mesačne aj záchodík, prípadne miesto v klietke kam chodí cikať. Nechať tam ocot pôsobiť tak 20min.

 

Podstielka  

- ja mám vnútri v klietke tkaný koberček (za 1€ sa dá kúpiť napr. v Baumaxe) a do záchodíku sa mi osvedčili hobliny ( skúšala som peletky, ale tých sa bála keď po nich skákala a kočkolit, ten zase vyhrabávla von). Pre dlhosrsté králiky nie sú hobliny veľmi vhodné, pretože sa zachytávajú na srsť. Teddy králičkom dávam do záchodu zveralit.  Koberček treba pravidelne prať a z času na čas aj dezinfikovať. Dezinfekciu zabezpečujem prípravkom Dezisan (sprej na dezinfekciu pre zvieratá bez alkoholu, asi najlepšie u nás, čo sa dá zohnať – dezinfekciu zabezpečuje nie len okamžite ale aj dlhodobo. Odstraňuje aj zápach.)

- v králikárňach vonku mám ako podstielku vrstvu slamy. Raz týždenne treba celú podstielku vymeniť

- záchodík sa potom čistí jednoducho s lopatkou raz, dva krát za deň (ak na neho králička naučíte)

- pod slamu ešte môžete dať kočkolit alebo hobliny, najmä na miesto kde vykonávajú potrebu ( dobre sajú moč a zmierňujú prípadný zápach)

- používajte hobliny, nie piliny, lebo z prašných pilín môže mať zapálené oči

 

Domček  

- králíčkovi vyhovuje úkryt, keď chce mať pokoj. Samičky v domčeku rady odchovávajú mláďatá. Preto je domček dobrým riešením ako pre králička chovaného v byte aj vonku. Domček chráni pred zimou, alebo pred dažďom a slnkom vo výbehu.

 

Čo je treba eště vedieť?


Králičia teplota sa pohybuje  medzi 38,5 - 39,5 stupňami Celzia.
Králičí moč je hustý a má pH okolo 8,0.
Králik nemá potné žľazy. Ochladzuje sa ušami a rýchlim dýchaním.
Dychová frekvencia v pokoji je okolo 50-60 dychov za minútu.
Pulz je 120-150/min.
Z hľadiska hmatu sú dôležité hmatové chlpy na nose a nad očami. (tie sa nesmú pri prípadnom strihaní dlhosrstých králikov ostrihať).

Najintenzívnejšie sa kosti Vášho králika vyvíjajú v 4-6 mesiaci, preto je treba zvýšený prísun vápniku, vitamínu D a fosforu.

Králik má zlý zrak, do diaľky vidí dobre ale do blízky slabo. Preto ak sa k nemu chcete priblížiť rukou, nerobte to náhle, mohol by sa zľaknúť a na ňu aj zaútočiť.

 

Vybavenie králikárne

 

Potrebujete najmä:

-       klietku, alebo zajačník ( najlepšie rozmery 100cm a viac) (nemusí byť bezpodmienečne z obchodu)

-       prenosnú prepravku ( na cestu domov, k veterinárovi – dajú sa kúpiť do 10 eur)

-       napájačka ( lepšie ako miska na vodu)

-       misky na papanie (idelálne sú keramické- neprevrátia sa tak ľahko a ľahko sa čistia)

-       senník (existujú také, čo sa zavesia na klieku z vonka alebo zvnútra)

-       záchodík(ak chcete naučiť králika chodiť na wc)

-       domček (jednoduchá výroba, na požiadanie vyrobím)

-       podstielku (hobliny,slama, koberček,pelety, kočkolit)

-       niečo pod zub

-       kefu ( ako pre mačky, šteniatka, zíde sa v období pĺznutia )

-       minerálny kameň na lízanie

-       lopatku na čistenie záchodíku

-       postrojček ( ak chcete králika brať von pobehať)

 

Krásny návod ako si postaviť peknú králikáreň zapadajúcu do obývačky a eŠte aj vyhovujúcu pre králika som našla na tejto super stránke : https://www.sweetrabbits.de/innengehege-karin.pdf

 

To bolo v skratke o možných spôsoboch bývania pre zdrobnené králiky,

Ďakujem za niektoré použité obrázky www.sweetrabbits.de,

autor : Lívia Rodáková 2011